Ljusstakar
Jag är som Ernst Kirschsteiger. Jag älskar att tända ljus. På Norrköpings Auktionsverks Trettondagsauktion 6 januari finns en hel del ljusstakar. Här är några stycken. Men jag måste säga att visst är de dyraste ljusstakarna snygga men de är inget krav för att det ska bli mysigt hemma.
1.Kandelaber i malm i art déco. Den har genombruten dekor av madonnan med jesusbarnet. Ganska ovanlig. Höjd 40,5 cm. Utrop 1.800 kr.
2. Här är ett par ljusstakar i förgylld brons. De är i empire. Väldigt snygga! Höjd 27 cm. Utrop 12-14 tkr. Passar kanske inte min plånbok.
3. Här finns det bara en spegellampett men den är läcker. Den är från 1800-talet med blyinfattat spegelglasoch ljusarm av mässing. Höjd 42 cm. Utrop 2000 kr.
4.Ljusstakar från 1800-talet i empirestil. De är i mässing. Höjd 28 cm. Utrop 2000-2500 kr.
5. En lykta i plåt och glas från 1800-talet. Den passar på landet. Höjd 38 cm. Utrop 1200 kr.
6. Ett par ljusstakar i förgylld och patinerad brons från Frankrike i empire. Höjd 31 cm. Utrop 8000-10000 kr.
Filed under: auktionstips | 1 Comment
Etiketter:antikviteter, auktioner, inredning, ljusstakar, retro, retrotrender
Här satsar jag på lyktan i plåt. Lantlig charm 🙂