Archive for the ‘auktionstips’ Category

Koppar

18Jan15

Koppar är metallfärgen för dagen i inredning. Allt är kopparfärgat. Så att det nästan blir lite tråkigt (igen). Modets motsvarighet är roséguldet. Blir det inte lite uttjatat? Men vill man ändå ha koppar i inredningen så ska man självfallet inte köpa nytt. Vi retronördar köper ju aldrig något nyproducerat per definition och då får man […]

Den 20 januari har Uppsala Auktionskammare sin månatliga auktion. Har studerat katalogen för att hitta inredningsföremål. Här är några som sticker ut. Börjar med en liten wienerbrons.  Gillar sådana här välgjorda små föremål i bemålad brons. Fast en liten pojke som röker kanske inte är den bästa förebilden?! Utrop 5-6000 kr Högsta bud just nu […]

Är inte högkyrklig av mig och känner att trettondagsafton är trevligt för att det är helgdag dagen efter men jag vet inte direkt vad man gör en sådan här dag. Finns några speciella traditioner? Tänker att det är trettondagen som är den stora dagen men även den har väl bara kyrkliga traditioner. Förr uppträdde stjärngossar […]

Har kollat lite på porslin & keramikavdelningen på Auktionet. Här är sådant som skulle kunna få komma hem till mig (om jag hade plats) och lite till! Väldigt snygg tjur om ni frågar mig. Tillverkad på tyska Rucha Keramik på 60-talet. Vill ha! Utrop 3000 kr. Budnivå 1700 kr. Avslutas 3 januari En snygg Grazia […]

Björnssons Auktionskammare har auktion den 7 december. Här är några grejer jag gick igång på. Kanske bra julklappar? I alla fall till sig själv 🙂 Den här svarta kannan har ovanligt fin form. Det är Gunnar Nylunds verk och kommer från Rörstrand. Utrop 500 kr. Tre stycken T-stolar av Arne Jacobsen. Ser ju ut att […]

Crafoord har sin kvalitetsauktion imorgon den 30 november. Här är ett smakprov ur katalogen. Det vimlar inte av retro precis. Men ändå……… Det här oljemålningen är det första man ser i katalogen. På bild ser den ut som om det vore något för mig. Läckra färger. Konst måste dock ses live tycker jag. Målningen är […]

En Carl Larsson-akvarell ”Lisbeth och körsbärsblom” som har varit borta i mer än 100 år har återfunnits och ska säljas på Uppsalas Auktionskammares Klassiska auktion den 3-6 december. Den amerikanske industrimannen Charles Deering köpte akvarellen 1899. Köpet förmedlades på något sätt av den gemensamma vännen och konstnären Anders Zorn. Tre år senare sålde Deering verket […]