Björnssons Auktionskammare

07Apr11

Björnssons Auktionskammare har auktion den 9 april. Där går att lägga bud på nätet och de skickar tydligen varor men det står inget om vad de tar för det. Här är några smakprov:

Här är ett fruktfat med 7 assietter från Rörstrand. Det är väl California av Carl-Harry Stålhane? Kan kanske vara något för Trillivippa på Porslinan? Utrop 150 kr.

Vidare ett större fint fat från Upsala-Ekeby. Diameter 36 cm och utrop 150 kr.

Fin emaljskylt från Singer. Kanske nåt för Brittmari på Randiga Tråden? 89×53 cm. Ganska stor.  Lite kantstött men för utropet 200 kr så står man nog ut med det.

Ett snyggt vinställ i palisander. Mycket snyggt till och med. Utrop 150 kr. Är det någon som vet vem som formgivit det?

Två snygga vaser från Boda av Erik Höglund. Härliga färger! Utrop 200 kr. På den andra bilden är det inga särskilt märkvärdiga  föremål men det är väl ett härligt påskstilleben?! Det är bl a Boda och Ekenäs och utropet är 200 kr.

Annons


7 Responses to “Björnssons Auktionskammare”

  1. Det första jag såg var skylten för den har min bror på Österlen i sitt hus. (Jag har bloggat om den). Skylten är så snygg, jag hade gärna lagt ett bud men de brukar bli rätt dyra. Jag har sett pris på flera tusen. Sedan såg jag texten om mig, kul. Nu tänker jag buda på den. Vi får se vad det blir. Tack.

  2. 3 Linda

    Visst är det California, men tyvörr i fel färg för mig. Man kan ju inte samla på allt… Annars är det stora fruktfatet riktigt snyggt!

  3. Hejsan, jag lade ett bud på skylten, kom på det nu försent. Den gick för 1800 kr. Brittmari

  4. 6 Eli

    Stället är snartlikt det i mitt inlägg här:
    http://femtiotalsjakten.blogg.se/2009/september/en-svang-till-morka-soder-ii.html
    Hos Wigerdahls värld sa de att formgivaren heter Torben Johnasson, norsk-svensk.


Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s