”Lantköket”

09Sep12

Var en snabbsväng till landet idag. Här är några bilder från köket. Huset flyttades till platsen 1910 men köket totalmoderniserades 1948. Inte mycket är gjort sedan dess!

Snygg skåpssektion! Soffa, bord o stolar lämnade förre ägaren kvar.

Gunillakrukor (en inköpt igår på Antikvärldens dag).

Annan vinkel. Större Gunillakruka och fin kudde från Randiga Tråden. Ser nu hur ledsamt mitt ”retro”tyg från Ikea ser ut. Behöver definitivt nytt. Är det någon som vet var man köper ett tyg med liknande färger (ljusblått o gult) typ 8 meter? Makens kokböcker är parkerade ovanpå kylen. Dörren öppnas på egen risk!

Här ser man att dagsformen på köket inte är den bästa 🙂 Men det är ganska trivsamt. Observera ugnen bredvid vedspisen som är original från 1948 (och funkar också). Ovanpå vedspisen två kokplattor. Aningens provisoriskt men funkar över förväntan bra.

Den snygga kudden igen!

Var på pytteloppis också och köpte två fat för 4 kr. Användningsområdet är väl oklart. Kakfat? Större askfat? Assietter? Eller? Det är i alla fall norska fat från Stavangerflint märkta May av Inger Waage. Hon arbetade på Stavangerflint 1953-79 och verkar ha varit produktiv och välkänd. Så här såg hon ut:

Alltid lär man sig nåt!

Annons


14 Responses to “”Lantköket””

  1. Och inte behövde man vänta länge på de bilderna 🙂
    Köket är super duper fint. Spisen ser ju hur grym ut som helst.

    Finns ju massa läckra nytryck numera på gamla retrotyger. Du lär ju hitta ngt fräsigt.

  2. Angående tyg så kan jag bjuda in dig i tyggruppen på facebook. Där finns det retrotyger en masse 😉

  3. Underbart! Precis vad jag själv drömmer om 🙂

  4. Jättemysigt. Precis som det ska vara i ett lantkök.

  5. Vilket underbart kök. Tyger har jag i massor, du skulle göra ett besök hos mig, har till och med härliga gardinkappor. kul att du gillar kudden. Det var så roligt att träffa dig i lördags.

  6. Vilket underbart ställe! 🙂

  7. Helt underbart vackert kök, de där köksskåpen i med luckor i perfekt blå nyans gör mig alldeles lycklig! Det vore en dröm att få sitta där en sommarmorgon och dricka sitt kaffe.


Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s