Senaste fynden
Har varit lite tyst här. Mycket att göra så här på semestern! Men i alla fall. Förrförra lördagen sålde jag o familjen på Norrskedika bakluckeloppis. Det var jättekul och full rulle. Sålde för 2600 kr. Inte illa. Hann bara köpa 6 fina glas av grannen.
Men på loppisen på Estuna Bygdegård i lördags blev det desto fler fynd. Måste ju fylla på nu när vi sålt så mycket 😉 Det var en riktigt rolig loppis. Börjar med julavdelningen:
Kakburk från Cloetta med glaset i locket intakt. Två st julprydnader. Har ju svårt att låta bli sådana. De två stängerna är lackstänger i rejält format och ska väl räcka till julens alla julklappar!
Kakburken igen. Fin till julkakorna!
Glasvasen är lite speciell i färgerna och jag har en sådan tidigare fast större. Två fina krukor som jag borde veta var de kommer ifrån men det gör jag inte. Någon som kan upplysa mig?
Köpte också Gunillaljus mest för den jättesnygga förpackningen. Fick också med mig två st mässingsljusstakar till samlingen.
När jag går runt på loppisen kommer min dotter Edith och frågar om vi inte ska köpa en skål med ”blad” på. Jo tack, det ska vi svarade jag. Hon har absolut känsla för fynd, min kära 10-åring.
100 kr fick vi ge för den 🙂 Som sagt, mycket trevlig loppis.
Filed under: mina fynd | 2 Comments
Etiketter:antikaffärer, berså, cloetta, design, inredning, loppisar, mässor, retro, stig lindberg
Har hört både Ann och Volang som namn på krukorna som jag tror är en ekebykruka tillverkad för Turitz & Co.
Oj, här blandar vi singularis och pluralis hej vilt…