Omodern auktion?!

30Apr11

Bukowskis har sin moderna auktion den 3-5 maj. Modern är ett töjbart begrepp och så särskilt mycket moderna prylar har de inte. Möblerna är från före 1950-talet. Katalogen känns inte jätteinspirerande. Det känns faktiskt lite omodernt! De kanske skulle döpa om sin auktion till Bukowskis omoderna 😉

En tjur av Erik Höglund från Strömbergshyttan från 1997. Den är ca 20 cm hög. Utrop 4000-5000 kr. Färgerna är ganska häftiga! Jag gillar den här!

En stilren tobaksburk i Argenta-serien av Wilhelm Kåge för Gustavsberg. Den är från 30-talet och 23,5 cm hög. Utrop är 4000-5000 kr.

Fem tekoppar av Stig Lindberg för Gustavsbergs Studio, signerade med studiohanden. Kul att duka med! Men smakar det så kostar det! Utrop 3500-4000 kr. Jag vet inte vem som köper dessa, så kul är de kanske inte.

Flera Ravennaskålar ropas ut. De är formgivna av Sven Palmqvist för Orrefors. Just dessa är från 1973 och 1974. De är ju inget jag skulle tacka nej till. Utropet är på 4000-6000 kr så jag väntar till jag vinner på Lotto!

Ha nu en trevlig Valborgsmässoafton! Ta det lugnt med eldandet.

Annons


No Responses Yet to “Omodern auktion?!”

  1. Kommentera

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s