Loppisskörd

17Jul11

Igår var jag tidigt på Grisslehamns loppis. Jag lyckades inte göra några jättefynd för det. Det är lite för mycket folk och lite för många professionella försäljare men detta var vad jag kom hem med.

6 små och 3 lite större Refflafat av Arthur Percy för Gullaskrufs Glasbruk. Han skapade serien 1952 som blev väldigt populär. De små faten tänker jag använda som glasunderlägg och de större får jag samla vidare på. Dock gillar jag de gröna bättre. Porslinan gjorde ett schysst fynd häromdagen.

En ljuslykta Pärlan från Reijmyre och två fat från Upsala-Ekeby. Är det någon som vet vad de ska användas till? Är det blomfat till några krukor eller?

Ekebyfaten från sidan.

Vidare införskaffads ett stycke spegel med diametern 70 cm ungefär. Kanten är fantastiskt snyggt slipad. Vi har inte plats för den just nu men jag inbillar att jag kommer att ha det i framtiden.

Jag köpte också en söt tavla som var omöjlig att  motstå.

Hela kalaset gick på 75 kr där spegeln var överlägset dyrast med 40 kr. Det tycker jag är billig terapi.

Annons


5 Responses to “Loppisskörd”

  1. 1 Jess

    Jag är så galet sugen på några pärlanljusstakar. Men hittar dem aldrig på loppisborden. De skulle lysa upp fint på altanen i augustinatten som snart är här. Nästa år kanske 🙂

  2. Jag älskar loppisar!! Det är så härligt att gå där och strosa bland alla de vackra gamla sakerna 🙂

  3. UE faten ska ha lock och ser då ut så här:
    http://50-talskeramik.blogspot.com/2010/02/fler-fynd.html


Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s