Ingmar Bergman igen
Två porträtt av Ingmar Bergman som ropades ut på Bukowskis hamnar nu på Gripsholms slott! De ropades in av föreningen Nationalmusei Vänner genom finansmannen Fredrik Posse. När föreningens budget inte räckte till valde han att ändå ropa in porträtten och har själv tillsammans med andra privata donatorer täckt upp mellanskillnaden. Hur mycket de privata finansiärerna gått in med är hemligt men det lär vara mindre än halva beloppet.
Porträtten som ropats in är Irving Penn´s fotografi av Bergman och ett fotografi där Bergman poserar med en hajmodell ur filmen Hajen taget av John Bryson. Slutpriserna blev 520 resp 52 tkr.
Bilderna skall inom kort visas i Statens porträttsamling på Gripsholms slott. De har inte ännu lyckat få ut någon information om detta på sin hemsida. Ibland måste man vara mera på……..
Filed under: diverse intressant | Leave a Comment
Etiketter:bukowskis, gripsholms slott, ingmar bergman
No Responses Yet to “Ingmar Bergman igen”