Archive for the ‘auktionstips’ Category

Stockholms Auktionsverk har sin nutida auktion den 12-13 november och Bukowskis, som kallar sin ”Contemporary”, den 14 november. Det är mestadels konst på båda auktionerna men en del möbler och mattor finns också. Här kommer några smakprov ur Bukowskis katalog: En fin vit taklampa med geometrisk reliefdekor i porslin. Det är en 50-talslampa från Rörstrand. […]

Annons

Retro i sumpan

04Nov13

Kollade på utbudet på Kolonn i Sundbyberg idag. De tillhör ju Auctionet.com som är en samlingssajt för flera auktionshus. Här är en fin fiskkarrott från Rörstrand. Den är ur serien My garden av Marianne Westman. Tror att denna häftiga servis kom i början av 60-talet. Någon har bjudit 300 kr och auktionen avslutas 10 nov. […]

Med alla de nätauktioner så finns möjlighet att lägga bud dygnet runt. Men kanske inget man ska pröva på på lördagkvällen efter några glas vin. Det kan möjligen sluta illa. Men titta går ju! Buda får man göra när man sovit på saken 🙂 Här är lite från Bukowskis Markets katalog. Här är två teakfåtöljer […]

Skrev för några dagar sedan om Axel Einar Hjorths rustika furumöbler som bjöds ut i mängd både på Bukowskis Moderna och Auktionsverkets Moderna. Läs förra inlägget här. Auktionerna genomfördes tidigare i veckan och här är resultatet. Ett inte alltför smickrande resultat för Stockholm Auktionsverk. Soffan Lovö Utrop 15-20 tkr. Klubbades för 140 tkr. (Bukowskis) En […]

Nu är sista visningshelgen för Bukowskis Moderna och Auktionsverkets Moderna. Efter att ha varit där så slås man av hur många av Axel Einar Hjorths furumöbler som har hittat dit. Visste inte om att de fanns ens förrän ett år sedan ungefär. Då hajpades dessa lite klumpiga furumöbler av Antikrundans experter och av auktionshusen. Tror […]

Retro i Solna

13Okt13

Den 27 oktober hålls auktion på Auktionshuset i Solna. De har förvånansvärt bra beskrivningar och bilder. Det kunde fler auktionshus ta efter! Texter och bilder är på många håll ganska undermåliga. De kanske vill att hugade spekulanter ska ringa och fråga om varan men det verkar ju vara ett dåligt arbetssätt. Många avstår nog från att […]

Förnya hemma

06Okt13

Här är lite kul inredning från Metropol. Tyvärr går auktionen av stapeln redan imorgon kväll 7 oktober men du hinner slänga iväg ett bud om du är lite effektiv! Här är en litografi av Hans Arnold (handkolorerad). Får klara flashbacks från min ungdoms skräckböcker. Hans Arnolds intrikata och detaljrika teckningar illustrerade dem. Budnivån är på […]

Koppar har varit hopplöst ute under flera decennier men börjar nu så smått komma tillbaka. Men ligger man på ett lager gamla kopparföremål så är det inte dags att sälja. Än. Men jag tror absolut priserna kommer att gå upp. Förutsatt att föremålet har rätt form och att det glänser. I modern inredning så kan […]

Keramikauktion

25Jul13

Det är inte många stora auktioner under sommaren. I och för sig är det roligare med lokala auktioner utan nätkataloger så som det är på sommaren. Den 28 juli har dock Helsingborgs Auktionsverk keramikauktion på Höganäs Museum. Här är ett urval ur katalogen. Börjar med några utrop med keramik av Mari Simmulson från Upsala-Ekeby. Fräscht […]

Crafoord Auktioner har kvalitetsauktion den 18 maj. Inte mycket retro i katalogen men här är några fräscha utrop. Trevlig vas! Bladen på halsen ger ledtråd om designer. Visst är det Stig Lindberg för Gustavsbergs studio. Signerad Stig L M (1942) och studiohanden. Utrop är 4000 kr. Så mycket skulle inte jag betala för den. Så […]